Pro odborníky
V Učení zABAvou se zaměřujeme na vzdělávání pečujících o děti se speciálními vzdělávacími potřebami, včetně dětí s chováním náročných na péči. V této sekci se dozvíte, co se nám v praxi osvědčilo.
Jako behaviorální analytičky léta spolupracujeme s dalšími odborníky z pomáhajících profesí a společně volíme nejvhodnější způsoby učení pro každé dítě. Budeme rády, když u toho budete s námi.
Máme pro vás připravené praktické kurzy, webináře, zajímavé rozhovory, tipy pro efektivnější výuku i skvělé rozvojové pomůcky.
Kde vám může ABA pomoci
Aplikovaná behaviorální analýza (ABA) se jako vědní obor zabývá uplatňováním principů učení a chování. Tím zefektivňuje práci v řadě odvětví pomáhajících profesí i vzdělávání, a to nejen u dětí, ale také u dospělých a seniorů. Principy chování a učení, které ABA používá, totiž platí úplně pro všechny, bez ohledu na věk nebo schopnosti.
ABA přináší ověřené postupy a metody v oblastech rozvoje motivace, spolupráce, funkční komunikace (také u dětí, které nemluví), hry, sociálních a sebeobslužných dovedností. Umožňuje tak vzdělávat i ty děti, které vykazují nízkou míru zájmu o nabízené vzdělávací aktivity, chvíli neposedí a vyhýbají se skupinovým aktivitám s vrstevníky.
Rády bychom sdílely naše zkušenosti z praxe a ukázaly, že odborník nemusí být behaviorální analytik, aby svou práci mohl obohatit o vědomé používání principů učení a chování.
Vzdělávání pro odborníky
Pořádáme on-line kurzy a webináře, kterých se účastní logopedi, pedagogové, asistenti pedagoga, psychologové, ergoterapeuti a poradci rané péče. Spojuje nás zájem co nejefektivněji podpořit rozvoj dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.
Vzdělávání pro pedagogy a pracovníky v sociálních službách
Nabízíme také vzdělávání celých týmů, zejména mateřských a základních škol, ale také pracovníků v sociálních službách. V případě zájmu pro vás připravíme nabídku na míru. Smysl vidíme zejména v dlouhodobé spolupráci, proto na proškolení týmu navazuje pravidelná supervize. Tento model zajišťuje správné přenesení nabytých znalostí do každodenní praxe.
Speciální webináře pro logopedy
Ve spolupráci s klinickou logopedkou a behaviorální analytičkou Petrou Hrančíkovou jsme pro vás připravily webináře, kde dochází k propojení těchto dvou oborů. Cílem je přinést moderní postupy práce s dětmi, u kterých běžně používané metody nejsou efektivní.
Rozvoj řeči
Mnoho dětí, které přichází k odborníkům z pomáhajících profesí i vzdělávacích institucí, má narušenou komunikační schopnost. Děti, které nemluví a/ nebo nerozumí tomu, co jim druzí lidé říkají, mohou komunikovat prostřednictvím chování náročného na péči. To může představovat významnou překážku v jejich úspěšné diagnostice, terapii, vzdělávání a smysluplném čerpání poskytovaných služeb.
Jako tým behaviorálních analytiků máme dlouholeté zkušenosti s dětmi, které mají diagnostikovaný autismus a další neurovývojové poruchy, jako je vývojová dysfázie, ADHD, mentální retardace, genetická onemocnění aj. V naší praxi uplatňujeme ověřené metody aplikované behaviorální analýzy (ABA) na různých úrovních péče. Specializujeme se na dětskou diagnostiku, rozvoj řeči, hry a sociálních dovedností a v neposlední řadě integraci dětí do mateřských a základních škol.
Jak vám můžeme pomoci?
Podpoříme spolupráci s dítětem
- Naučíme vás ověřené metody založené na principech učení a chování.
- Ukážeme vám postupy, které i toho největšího neposedu pozitivně motivují ke spolupráci.
- Zvládnete dítě motivovat k učení u stolu, a to bez nucení.
- Osvojíte si metodu bezchybného učení.
- Minimalizujete u dětí chování náročné na péči.
- Budete pracovat efektivněji a s menším úsilím.
Navedeme vás k úspěchu
- U dětí, které nemluví, vám pomůžeme nastartovat funkční komunikaci.
- Díky nejnovějším postupům na zpřesnění artikulace dosáhnete rychlejších pokroků.
- Naučíte se, jak postupně prodlužovat dobu koncentrace pozornosti dítěte u řízených činností.
Zvýšíme radost a motivaci dítěte
- Dítě se k vám bude těšit.
- Vámi připravené aktivity bude plnit s radostí.
- Místo stresu si užijete společnou pohodu.
Vybíravost v jídle
Vyvážená strava obsahující ovoce, zeleninu, bílkoviny, kvalitní tuky, vitamíny a minerální látky je klíčová pro zdravý rozvoj mozku. V posledních letech bohužel přibývá rodin, které se u svých dětí potýkají se zvýšenou vybíravosti v jídle. To často vede k negativním změnám ve střevní mikroflóře dítěte (tzv. mikrobiomu), v důsledku kterých se zvyšuje riziko nemocí, objevují se poruchy nálady a zpomaluje se proces učení nebo růst dítěte.
Zvýšená vybíravost v jídle (tzv. syndrom ARFID) může být překážkou i při zařazování dítěte do MŠ. Ve školním věku zase může bránit tomu, aby se dítě účastnilo školních výletů či družiny. Bez cílené a účinné intervence vybíravost v jídle u řady dětí přetrvává až do dospělosti, což platí v ještě větší míře u dětí s autismem.
Než se pustíte do rozšiřování jídelníčku u vybíravého jedlíka
Pokud má dítě potíže s kousáním či polykáním stravy, nejdříve je nutné vyšetření u logopeda zaměřujícího se na poruchy polykání a podle jeho doporučení případně také ORL vyšetření. Významně může pomoci vyšetření hyper nebo hyposenzitivity ústní dutiny a případná desenzibilizace, kterou provádí logoped nebo ergoterapeut. Než se pustíte do rozšiřování jídelníčku dětí pomocí postupů založených na principech ABA, zkonzultujte s lékařem možnosti vyšetření potravinových alergií, případně intolerancí.
Ve spolupráci s behaviorální analytičkou Mgr. Ditou Chapman, BCBA, pro vás v roce 2024 opět připravujeme webinář zaměřený na poruchy příjmu potravy. Přihlaste se k odběru novinek na našich stránkách, ať vám neuteče.
Poruchy spánku
Poruchy spánku u dětí trápí celou řadu rodin. Vyčerpané není jen dítě, ale také rodiče, což se negativně odráží na kondici celé rodiny a rozvoji dítěte. Děti během spánku zpracovávají emoce, ale také se jim do těla uvolňuje růstový hormon, proto je včasné řešení problému opravdu důležité. A to se netýká jen poruch spánku, ale také častých obtíží při usínání nebo nadměrného nočního buzení. Výskyt spánkových obtíží u dětí s mentální retardaci se podle metaanalýzy výzkumů odhaduje na 16–42 %. Podobný výskyt je i u dětí s poruchou autistického spektra.
Ve spolupráci s behaviorální analytičkou a spánkovou konzultantkou Mgr. Juditou Oyaluade, BCBA, pro vás v roce 2024 opět připravujeme webinář zaměřený na poruchy spánku. Přihlaste se k odběru novinek na našich stránkách, ať vám neuteče.
Pomozte dětem plně rozvinout jejich potenciál
Mnoho dětí s vývojovými obtížemi potřebuje při rozvoji hry, řeči a sociálních dovedností včasnou a účinnou pomoc, aby se mohly úspěšně zařadit do každodenního života i kolektivu vrstevníků. Nutným předpokladem pro nabytí těchto komplexních dovedností je schopnost spolupráce při hře i řízené činnosti, koncentrace pozornosti, motorické imitace hrubé a jemné motoriky, oromotoriky a schopnost cíleně opakovat slyšená slova a věty.
Chybí dětem, se kterými pracujete, některý z těchto dílčích předpokladů pro učení? V našich kurzech se dozvíte, jak je můžete systematicky rozvíjet díky využití principů učení a chování.
Naším cílem je přinést ucelené informace a podporu všem dospělým, kteří pečují o děti se speciálními vzdělávacími potřebami. V tom nám pomáhají postupy založené na ABA, jejichž účinnost byla ověřena četnými výzkumy.
Hodnocení
Co o nás říkají odborníci
Postupy aplikované behaviorální analýzy (ABA) sklízí pozitivní zpětnou vazbu od celé řady odborníků. Podívejte se, jak tyto postupy pomohly jejich klientům.
Blog a články
O ABA píšeme také odborné články
- 6 minut čtení
- 1. května 2024
- Příběhy dětí
- 5 minut čtení
- 20. dubna 2024
- Jak na to
- 14 minut čtení
- 14. dubna 2024
- Rozhovory
Přihlašte se k našemu newsletteru
Jako první se dozvíte o slevách, novinkách a užitečných článcích